Trwają spisy protokołów inwentaryzacyjnych na gruntach Zadanie 1 odc. południowy
W pierwszej połowie sierpnia zostały przeprowadzone spotkania z mieszkańcami we wszystkich gminach na Zadaniu 1. Właściciele nieruchomości zostali poinformowani o ważności dla Nich spisie protokołów inwentaryzacyjnych przed wejściem w teren Wykonawcy prac, gdyż będzie to jeden z materiałów dowodowych do oszacowania odszkodowania przez Wojewodę.
Obecnie dobiegają końca spisy protokołów przekazania nieruchomości przez Właścicieli na czas budowy. Wykonawca Romgos rozpocznie niebawem prace w terenie.
Przypominamy o konieczności zgłoszenia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadczeń o wystąpieniu siły wyższej.
Beneficjent, który ubiega się lub już otrzymuje płatności bezpośrednie, płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020 powinien w ciągu 15 dni, licząc od dnia rozpoczęcia prac budowlanych (fizycznego wejścia w teren), poinformować pisemnie kierownika biura powiatowego ARiMR o tym fakcie oraz udokumentować zgłoszenie dla celów postępowania administracyjnego w sprawie uznania tej okoliczności jako siły wyższej.
Jak przebiega budowa gazociągu?
Poniżej przedstawiono najważniejsze etapy i przykładowy sposób organizacji procesu budowlanego:
- Rozpoznanie geodezyjne i wytyczenie trasy:
- określenie dokładnego przebiegu osi rurociągu, wyznaczenie słupkami pasa budowy oraz potencjalnych miejsc kolizji z drogami, liniami kolejowymi etc.
Usunięcie roślinności i zdjęcie warstwy humusu:
- oczyszczenie pasa budowy z wszelkich zidentyfikowanych obiektów utrudniających prowadzenie prac, karczowanie;
- usunięcie wierzchniej warstwy gleby (ok. 0,3 m) – usypanie wału;
- wyrównanie terenu w celu ułatwienia poruszania się maszyn budowlanych.
Rozmieszczenie rur wzdłuż trasy:
- transport rur składowanych wcześniej na placach składowych wokół budowy i układanie w pobliżu linii rurociągu;
- dopasowywanie rozwiezionych rur na miejscu do zaprojektowanego profilu trasy;
Spawanie rur i wykonanie wykopu:
- spawanie ułożonych i odpowiednio wygiętych rur z pozostawieniem miejsca, umożliwiającego poruszanie się maszyn budowlanych;
- inspekcja spawów i spoin, kontrola ultradźwiękowa/radiograficzna w celu zapewnienia najwyższej jakości wykonania połączeń rur;
- wykonanie wykopu, umożliwiającego ułożenie rurociągu na odpowiedniej głębokości pozwalającej na przysypanie go co najmniej 1,2 m warstwą ziemi, licząc od górnej ścianki rury;
- oczyszczenie wykopu z kamieni i innych przeszkód (korzeni) – wykonanie podsypki z piasku.
Układanie gazociągu w wykopie:
- układanie rurociągu w sposób ciągły, przy jednoczesnym użyciu ok. 3 – 6 tzw. żurawi bocznych;
- zespawana rura przesuwana jest po specjalnych kołyskach wyposażonych w rolki;
- inwentaryzacja powykonawcza zespawanych i ułożonych części rurociągu przed zasypaniem;
- obsypanie ułożonego rurociągu piaskiem, a następnie gruntem rodzimym wydobytym wcześniej z wykopu – zabezpieczenie powłoki izolacyjnej tzw. gruntem miękkim, zagospodarowanie nadmiaru gruntu
Przywrócenie terenu do stanu pierwotnego:
- odtworzenie ukształtowania terenu i zabezpieczenie przed erozją;
- przywrócenie pierwotnej warstwy gleby – rozłożenie humusu w pasie budowy;
- odbudowa biologiczna, m.in. polegającą na obsianiu terenu mieszanką traw (po uprzednim uzgodnieniu zakresu prac z właścicielami działek).
Znakowanie trasy gazociągu:
- znakowanie słupkami, które pozostaną jedynym śladem przebiegu rurociągu pomiędzy kolejnymi obiektami naziemnymi (ZZU).
Wykonanie prób, odbiorów technicznych i rozruchów: uzyskanie decyzji administracyjnej pozwolenia na użytkowanie, formalne przekazanie gazociągu do eksploatacji.